Halnevek szerb-horvátul
Csili&Vanília pár hete halnevekről postolt, magyarul, németül, angolul és franciául már mindenki tudni fogja, melyik hal melyik. Többek között én is, mert fogalmam sem volt arról, hogy évek óta aranydurbincsot eszem. Gondolhatunk viszont a szláv nyelvekben nemigen járatos, a szerb-horvát-szlovén régióban nyaralni szándékozókra is, nekik sem árt ha tudják, hogy hívják helyi nyelven a csacsihalat. (Mindenesetre érdekes lenne ezek etimológiáját is megvizsgálni, az is megérne egy postot.) Kiegészítőmben az ottani étlapokon leggyakrabban előforduló halak szerb-horvát nevét gyűjtöttem össze, néhányuk elkészítési lehetőségeit, - a teljesség igénye nélkül - remélem lesz aki hasznát látja majd. A könnyebbség kedvéért a nevek a kiejtés szerint szerepelnek.
Kagyló = dagnye (leginkább fekete kagyló)
Polip = hobotnica, lehet salata előételként, sok lila hagymával és borecettel, vagy grillen sült = na zsaru
Tintahal = lignya, lehet grillezett = na zsaru vagy lisztbe forgatva, forró olajban sütve = przseni
Homár = jasztog
Királyrák = skampi = lehet grillezett na zsaru, vagy erősen fűszeres paprikás, paradicsomos lében, sok bazsalikommal, na buzsaru
Aranydurbincs = zubatac/orada - roston vagy grillezve
Csacsihal vagy hekk = oszlics - paprikás lisztbe forgatva, olajban sütve
Szt. Péter hal = kovacs - roston vagy grillezve
Tengeri sügér = skarpína - fokhagymás vajban sütve, vagy valamilyen szószban párolva
makréla = szkúsa, roston vagy grillezve
ördöghal = grdobina, valamilyen szószban párolva
osztriga = kamenica
A sült halakhoz általában fokhagymás petrezselymes olivaolajat és/vagy fűszeres majonézt szervíroznak, ez a hallal együtt jár, vegyes = mjesena, vagy görög = greek salata, és a fokhagymás párolt mángold = blitva valamelyikét vagy mindkettőt választhatjuk mellé.
A sült halakhoz általában fokhagymás petrezselymes olivaolajat és/vagy fűszeres majonézt szervíroznak, ez a hallal együtt jár, vegyes = mjesena, vagy görög = greek salata, és a fokhagymás párolt mángold = blitva valamelyikét vagy mindkettőt választhatjuk mellé.
3 comments:
Nagyon jó! Pont a napokban magyarázta nekem valaki, hogy milyen jó az a lignya, de nem tudta megmagyarázni, miféle teremtmény az :)
Meg eddig mintha nem lehetett volna, csak gmail loginnal kommentelni - újabb plusz pont :)
Ez egy nagyon hasznos poszt volt, köszönjük!
És a blogod is teszik, akár fogyókúrás, akár nem, folytasd tovább, szerintem színesíted a palettát!
Ez egy nagyon jó blog. Már kipróbáltam belőle néhány receptet, igazán jó kis kulináris élményt adott mindegyik. Érdekes az összeállítás, mert van egy kis konyhatörténet is benne.
Gratulálok az ötletességhez és az aktivitáshoz.
Post a Comment